Ficov návrat a proruské sympatie:
Ficov návrat k moci po troch rokoch v opozícii sprevádzali obavy z jeho prokremeľských postojov. V minulosti kritizoval sankcie voči Rusku a nadviazal úzke vzťahy s prezidentom Vladimirom Putinom.
Pellegriniho víťazstvo a posilnenie proruských síl:
Pellegrini, Ficov bývalý minister financií a straník, síce v kampani sľúbil prozápadnú orientáciu, no jeho víťazstvo nad prozápadnym kandidátom Ivanom Korčokom mnohí vnímajú ako posilnenie proruských síl v krajine. Pellegriniho postoj k vojne na Ukrajine je vnímaný ako vlažný a jeho kritika sankcií voči Rusku vyvoláva otázky o jeho skutočných zámeroch.
Lavrovova pochvala a protichodné signály:
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v reakcii vyjadril Slovensku pochvalu za jeho „vlastný názor na svetovú situáciu“. Táto pochvala však len posilňuje obavy z prokremeľského smerovania Slovenska.
Na druhej strane, Slovensko naďalej deklaruje podporu Ukrajine a dodržiavanie sankcií voči Rusku. Vláda taktiež prisľúbila zvýšenie investícií do obrany v reakcii na vojnu na Ukrajine.
Otázky do budúcnosti:
Je ťažké s istotou povedať, aký bude vplyv Ficovho návratu a Pellegriniho víťazstva na zahraničnú politiku Slovenska. Krajina sa ocitá na križovatke a jej budúcnosť v rámci EÚ a NATO bude závisieť od ďalších krokov jej vedenia.
Diskusia o proruských tendenciách na Slovensku bude zrejme pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch a rokoch. Kľúčové bude sledovať, aké kroky bude vláda Roberta Fica a prezidenta Petra Pellegriniho v praxi presadzovať a ako sa Slovensko postaví k výzvam, ktorým čelí Európa v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Áno , jednoducho sa dá konštatovať ,že FICILIA... ...
Autor "plagátu" použitého v úvode -... ...
....plne stýmito názormi súhlasím,tiež som si... ...
"V Európe dnes existujú tisíce... ...
"Európania zabudli na dôvody vytvorenia... ...
Celá debata | RSS tejto debaty