Založ si blog

Ficova vláda 2023:

Vláda Roberta Fica, zložená zo strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS, funguje od 25. októbra 2023. Je to Ficova štvrtá vláda a v poradí 17. vláda Slovenskej republiky. Vznikla po predčasných voľbách, ktoré boli vyvolané pádom Hegerovej vlády.

Kľúčové faktory:

 • Víťazstvo Smeru-SD vo voľbách: Strana získala najvyšší počet kresiel v parlamente, čím dala Ficovi mandát na zostavenie novej vlády.
 • Koaličná dohoda: Vláda vznikla na základe koaličnej dohody medzi Smerom-SD, Hlasom-SD a SNS. Dohoda obsahuje programové priority vlády, rozdelenie ministerstiev a nominácie ministrov.
 • Programové priority: Vláda sa zameriava na riešenie problémov ako sú vysoká inflácia, energetická kríza, zadlženosť štátu a korupcia.
 • Vnútropolitická situácia: Vláda čelí kritike zo strany opozície aj verejnosti. Niektorí ju kritizujú za jej personálne obsadenie, iní za jej programové priority.

Kompromisy a výzvy:

 • Vyvažovanie rôznych záujmov: Vláda musí vyvažovať záujmy rôznych koaličných partnerov, ako aj záujmy rôznych skupín obyvateľstva.
 • Hľadanie riešení komplexných problémov: Vláda čelí komplexným problémom, ako sú inflácia a energetická kríza, na ktoré neexistujú jednoduché riešenia.
 • Zachovanie stability vlády: Vláda musí udržať si dôveru parlamentu a verejnosti, aby sa predišlo predčasným voľbám.


  Ale teraz idem písať o realite.
  Vláda Roberta Fica si získala pozornosť a kritiku verejnosti svojimi pokusmi o centralizáciu moci. Snaží sa rozšíriť svoj vplyv na rôzne inštitúcie, vrátane štátnej televízie, čo môže ohroziť slobodu médií a demokratické princípy.
  Ako môžeme bojovať proti takýmto snahám? Prvým krokom je zvýšiť povedomie občanov o dôležitosti nezávislých médií a ich úlohe v demokracii. Informovaní občania sú schopní lepšie rozpoznať manipulatívne taktiky a brániť sa proti nim. Okrem toho je dôležité podporovať a chrániť nezávislosť médií prostredníctvom právnych opatrení a verejného tlaku.
  Ďalším krokom môže byť podpora pluralizmu médií prostredníctvom podpory rôznorodých zdrojov informácií a podporou nezávislých novinárov a investigatívnych médií. Vytváranie silnej civilnej spoločnosti, ktorá dokáže monitorovať vládu a verejne ju zodpovedať za svoje činy, je tiež kľúčové.
  Pokračujúce snahy vlády o získanie kontroly nad rôznymi oblasťami spoločnosti neobmedzujú len médiá, ale siahajú aj do oblasti práva a spravodlivosti. Jedným zo sporných návrhov je úprava trestného zákona, ktorá by mohla skryť niektoré nežiaduce aspekty a ohroziť základné práva občanov.

Čo sa deje v slovenskej politike a spoločnosti?

23.05.2024

Čo sa to preboha na Slovensku deje? Slovensko zažilo v minulom týždni veľa šokujúcich udalostí, ktoré vyvolávajú otázky o stave našej spoločnosti. Predseda vlády Robert Fico bol minulý týždeň v stredu napadnutý a postrelený, predseda parlamentu Andrej Danko sa pobil so zákazníkom na benzínke a prieskum ukázal, že šikanovanie je stále vážnym problémom na [...]

Ach, tá dnešná mládež! Pravda alebo lož?

17.05.2024

„Ach, tá dnešná mládež!“ povzdychne si stará pani suseda, keď prechádzam okolo nej s knihou v ruke. „Len tie mobily a počítače im v hlavách sú,“ dodá s neskrývaným odsúdením. Tento povzdych som už počul nespočetnekrát od rôznych ľudí, od príbuzných cez učiteľov až po náhodných okoloidúcich. A zakaždým ma to zamrzí.Pravda je, že svet sa [...]

Slovensko sa približuje Rusku: Návrat Fica a Pellegriniho víťazstvo posilňujú proruské postoje

06.05.2024

Ficov návrat a proruské sympatie: Ficov návrat k moci po troch rokoch v opozícii sprevádzali obavy z jeho prokremeľských postojov. V minulosti kritizoval sankcie voči Rusku a nadviazal úzke vzťahy s prezidentom Vladimirom Putinom. Pellegriniho víťazstvo a posilnenie proruských síl: Pellegrini, Ficov bývalý minister financií a straník, síce v kampani sľúbil prozápadnú [...]

uss harder

Unikátny objav. Našli slávnu americkú ponorku USS Harder, je takmer nepoškodená

25.05.2024 21:54

Na palube bolo 79 námorníkov vrátane veliteľa Samuela Deeleyho, ktorý bol známy aj pod prezývkou "vrah torpédoborcov".

maldivy Nekton Mission 2022

Zodpovedné sú za 0,003 % emisií, doplácajú na bohatých. Pre stúpajúcu hladinu morí volajú Maldivy o pomoc

25.05.2024 21:17

Tamojšia vláda upozornila, že toto nízko položené súostrovie Indického oceánu je vylúčené z najštedrejších podporných opatrení.

india, požiar

Požiar zábavného centra v Indii pripravil o život 24 ľudí, zomrelo aj mnoho detí

25.05.2024 18:22, aktualizované: 20:39

Polícia zadržala majiteľa a manažéra centra. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

UN Sudan

Prokurátor, ktorý chce dostať izraelského premiéra za mreže, obhajoval zločinca, čo podporoval odsekávanie končatín

25.05.2024 18:00

Karim Khan, ktorý by rád videl Benjamina Netanjahua vo väzení, pôsobil ako advokát libérijského prezidenta prezývaného mäsiar z Monrovie.

jakubinoo

Verme v silu demokracie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 12529x
Priemerná čítanosť článkov: 1392x

Autor blogu

Odkazy