Založ si blog

Začiatok minulosti? Zrušenie RTVS a vznik STVR budí strach.😔

Sloboda slova . Tak krehké sú tieto slová. 
Slová ktoré si niektorý z nás nevieme vážiť . Na Slovensku asi ľudia chodia do servisu s funkčným autom ak chcú opraviť fungujúcu vec. Alebo naopak im vadí slovo demokracia. Neviem . Nerozumiem prečo tak rýchlo zabúdame. Prečo si nedokážeme vážiť niečo čo nám pomáha slobodne sa prejavovať .
Píše Matúš.


Ministerstvo kultúry mi na otázky ohľadom týchto krokov neodpovedá, čo vyvoláva ďalší strach o slobodu prejavu a právo na informácie.
Píšem Já.

Vládny návrh na zrušenie RTVS a vytvorenie novej “verejnoprávnej” televízie s názvom Slovenská televízia a rozhlas (STVR) vyvoláva zlé a smutné reakcie. Mnohí vnímajú tento krok ako návrat k totalite, kedy boli informácie cenzurované a ľudia nemali prístup k slobodnému a nezávislému spravodajstvu. Spomienky na komunizmus sú pre starších stále živé. Obdobie zla a obmedzeného prístupu k informáciám poznačilo celú generáciu. Zrušenie RTVS a nahradenie ju štátnou STVR v mnohých prebúdza obavy z opakovania týchto temných čias.

STVR pod kontrolou vlády by znamenala stratu nezávislych medii.novinári Zároveň poukazujú na to, že už v súčasnosti dochádza k aktívnym tlakom na nezávislé médiá, ako sú Pravda, Markíza atď. Vláda údajne zvažuje aj obmedzenie financovania týchto médií a ohrozuje slobodu prejavu. Obavy sa stupňujú z dôvodu nominácií členov STVR ministerstvom kultury.

Mnohí sa obávajú, že STVR sa stane nástrojom propagandy a bude slúžiť výlučne záujmom moci. 
Okrem obáv z totalitných tendencií vyvoláva návrh aj otázky ohľadom efektivity a financovania STVR. Neexistuje žiadna záruka, že novovytvorená inštitúcia bude fungovať lepšie ako RTVS. 
Útoky na slobodu médií nie sú len hrozbou pre demokraciu, ale aj pre základné práva občanov. Každý má právo na prístup k nestranným informáciám a na to, aby mohol vyjadrovať svoje názory bez strachu z následkov. Vláda by mala tieto práva chrániť, a nie ich podkopávať.

Krok našej vlády neostal nepovšimnutý ani v Europe. Organizácie ako Reportéri bez hraníc a Amnesty International vyjadrili svoje obavy a vyzvali vládu, aby prehodnotila svoje rozhodnutie. Európska únia, ktorej sme členmi, tiež sleduje vývoj situácie a môže zasiahnuť, ak by došlo k porušeniu základných princípov slobody tlače.

Predstavitelia zákonu tvrdia, že RTVS neplnila svoje povinnosti dostatočne efektívne a že nové opatrenia prispejú k zlepšeniu informovanosti občanov.


odkaz vládnej garnitúre

Vaše posledné rozhodnutia sú jednoducho neakceptovateľné a je to útok na samotné základy našej demokracie!
My, občania, nie sme hlupáci a vidíme, že ide o obyčajnú snahu o kontrolu nad informáciami. Toto nie je zlepšenie, toto je cesta k ruskej ri** k potláčaniu nesúhlasu a manipulácii.. Z vašich krokov priam srší túžba po moci a kontrole, nie po pravde.
Žiadame vás, aby ste okamžite prehodnotili svoje rozhodnutia. Zachovanie nezávislosti médií a ochrana slobodného prejavu sú nevyhnutné pre fungovanie demokracie. Ak vám naozaj záleží na budúcnosti našej krajiny, musíte stopnúť tieto nehorázne kry, ktoré nás vedú späť do totality.


Nebojme sa ozvať! Pamätajme na to, že sloboda informácií a nezávislé médiá nie sú samozrejmosťou. Sú to krehké hodnoty, o ktoré sa musíme neustále starať a chrániť ich.

Čo môžeme robiť?

– Môžeme sa zúčastňovať protestov na podporu RTVS.
– Môžeme podporovať nezávislé médiá.

Dopady na občanov:

– Prídeme o prístup k širokej škále objektívnych a vyvážených informácií.

Dotácie pre koaličných starostov. Ako vlastne vláda trestá opozičných starostov?

19.07.2024

Keď sme sa narodili, učili nás, že všetci sme si rovní. Ale ako to býva, realita nám občas ukáže, že niektorí sú si predsa len rovnejší. V našej krajine sa to stalo opäť zrejmým pri pohľade na to, ako vláda rozdeľuje dotácie. Áno, dotácie. To magické slovo, ktoré môže urobiť z malého mesta veľkomesto a z rozbitého chodníka promenádu. Ale len ak ste koaličný [...]

Politický škandál, ktorý udrel na Slovensko: Fico a jeho kontroverzné vyhlásenia o progresivizme.

06.07.2024

Robert Fico povedal,že progresivizmus je Rakovina. V najnovšom príhovore na Devíne Robert Fico prehlásil, že progresivizmus je rakovina. Táto obrovská diagnóza samozrejme okamžite urazila tisíce voličov, ktorí veria v slobodu a demokraciu. Veď prečo by sme sa mali zaoberať skutočnými problémami, keď môžeme vymýšľať nové a zábavné spôsoby, ako urážať svojich [...]

Prezident Neprekvapil je podržtaška.Podpísal Zákon o Zániku RTVS a Zavedení Novej Vládnej Televízie STVR

04.07.2024

Dnes máme na stole tému, ktorá by mohla byť komickou satirou, keby nebola tak desivo blízko realite. Áno, hovoríme o prezidentovi, ktorý nás neprekvapil svojím najnovším krokom. Akým? podpísal zákon o zániku RTVS a zavedení novej vládnej televízie STVR.Podľa vládnych zdrojov, RTVS jednoducho nesplnila očakávania. Nepodarilo sa jej napríklad dostatočne propagovať [...]

vukovar

Tisíce brancov ročne. Chorváti spisujú proti návratu povinnej vojenčiny petíciu

19.07.2024 20:09

Chorvátsko oficiálne zrušilo brannú povinnosť v roku 2008, rok pred vstupom do Severoatlantickej aliancie.

Ľupták

Muž, ktorý napadol poslanca Ľuptáka, čelí obvineniu. Vyšetrovateľ žiada väzbu

19.07.2024 18:54, aktualizované: 19:22

Poslanec utrpel zranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie.

France Cannes 2024 The Apprentice Red Carpet

Židov pobúrila reklama na športovú obuv, hnevá sa aj izraelská vláda. Prečo im prekáža slávna modelka?

19.07.2024 18:40

Firma Adidas si vybrala na svoju propagáciu Bellu Hadidovú, ktorá patrí medzi najlepšie zarábajúce modelky na celom svete. Prečo svojim kritikom kole oči?

Haiti

Pri pobreží Haiti zahynulo pri požiari lode s migrantmi najmenej 40 ľudí

19.07.2024 17:25

Ďalšie osoby utrpeli zranenie. Na lodi cestovalo vyše 80 ľudí.

jakubinoo

Verme v silu demokracie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 29501x
Priemerná čítanosť článkov: 1553x

Autor blogu

Odkazy